دسته
دوستان ما
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 89372
تعداد نوشته ها : 72
تعداد نظرات : 13
**************************** تماس با ما ****************************
جامع ترین وبلاگ ایران شناسی

****************************

سرزمین اریایی

Rss
طراح قالب

 فيروزه-ايران«معدن» محل انباشت و پيدايش طبيعي يك ماده معدني اعم از مواد فلزي و يا مواد غير فلزي است كه در پي اكتشافات و حفاري ها، به دست آمده و مورد بهره برداري قرار مي گيرد.
ايران با توجه به تشكيلات زمين شناختي و نيز به دليل داشتن پوسته اي ناهمگن و تحولات مختلف دوران زمين شناسي، از ذخاير غني معدني برخوردار است و ايرانيان نيز در طول تاريخ توانسته اند از اين ذخاير معدني در ساخت ابزار آلات و لوازم مصرفي خود بهره برداري نمايند. به اعتقاد برخي از باستان شناسان، اولين بار «مس» در ايران شناخته و مورد استفاده قرار گرفت. «تل ابليس كرمان» با قدمتي حدود ۶۰۰۰ ساله از جمله مناطق قديمي ايران است كه در آن نمونه هايي از «سنگ معدن» يافت شده است. البته يكي ديگر از مناطق قديمي كه آثار ذوب مس در آن پيدا شده در منطقه «سيلك كاشان» است كه باستان شناسان آن را از «تل ابليس كرمان» هم قديمي تر مي دانند.
معادن مهم موجو در ايران عبارتند از: معادن آهن، اورانيوم، سرب و روي، ذغال سنگ، فلزات قيمتي، كبالت، گوگرد، مس، مواد معدني غير فلزي، نقره و نيكل.
معدن آهن : سنگ آهن بيشتر نقاط ايران از جمله: بافق، سمنان، شمس آباد اراك، زنجان و محلات يافت شده و مورد بهره برداري قرار گرفته است.
معدن زغال سنگ : بيشتر معادن زغال سنگ از آذربايجان تا خراسان گسترده شده است ولي در منطقه ي البرز نيز معادني وجود دارد كه عبارتند از: شمشك، گاجره، نسا، لالون، گرمابدر، اليكا، گلندرود و زيرآب. از ميان اين معادن،‌ مرغوب ترين زغال سنگ متعلق به «معدن زيرآب» در منطقه ي البرز است.
معدن سرب و روي : كارشناسان، ذخاير معادن سرب و روي كشور را بيش از ۳۰ ميليون تن برآورده كرده اند كه بيشتر در حوالي كوير لوت و شهرهاي مركزي مثل انارك، يزد، اصفهان، اراك و نيز در نواحي پيرامون البرز قرار دارد.
مواد معدني غير فلزي : از ديگر ذخاير معدني موجود در ايران، «مواد معدني غيرفلزي» مثل انواع سنگ هاي ساختماني هستند كه به صورت سنگ لاشه، تزييني، سنگ آهك و گچ به دست مي آيند.
خاك هاي معدني موجود نيز شامل: «معادن خاك نسوز»‌، در نواحي خراسان، سمنان، اصفهان، فارس و آذربايجان غرب و «معادن خاك سرخ» ، كه مهم ترين معدن آن در جزيره هرمزگان و ۳۰ كيلومتري غرب بجستتان از استان خراسان مي شوند.
«سنگ فيروزه » از جمله محصولات معدني مشهور ايران است كه بيشتر در نيشابور يافت مي شود.
علاوه بر اين معادن، معادن فراواني از سيليس، دولوميت، فلدسپات، بندونيت، تالك، زاج، فلدوين، تراورتن و مرمر در بيشتر استان هاي كشور وجود دارد. همچنين، ايران با توليد سالانه حدود ۵ ميليون تن  «گچ»، سومين توليده كننده  «گچ» در جهان به شمار مي رود.


X